Жертв чадного газу на Хмельниччині стає дедалі більше. Сумна статистика випадків отруєння чадним газом оновлюється мало не щодня. Його називають тихим вбивцею – це чадний газ. Ні кольору ні запаху. 18 жовтня він ледь не вкоротив віку родині в с. Копачівка Волочиського району. Аби обігріти оселю, сім’я користувалася газовим котлом, проте раптом діти та дорослі почали відчувати слабкість та запаморочення. Зрозумівши, що стає гірше – зателефонували медикам. Вже під час огляду в лікувальному закладі в них констатували отруєння чадним газом. Аварійна бригада газівників на місці події з’ясувала причину. У вентиляційну трубу газового котла потрапила сова, яка і перекрила вихід продуктам горіння назовні. На щастя, дорослі вчасно зреагували та звернулися за допомогою врятувавши життя собі та дітям.

Фото без опису

А 25 жовтня жахливий випадок отруєння чадним газом двох малолітніх дітей та їхньої матері сколихнув усю країну. В одній із квартир на вул. Кам’янецька в м. Хмельницький помер 4-річний хлопчик. Того ж дня до лікарні зі скаргами на головний біль і нудоту госпіталізували його 9-річного брата та 32-річну матір. Дві доби лікарі боролися за життя другої дитини, але врятувати не змогли. Його серце перестало битися. Наразі встановлюються причин, які могли призвести до накопичення у квартирі чадного газу і смерті дітей.

На всі з перерахованих випадків підрозділи ДСНС не залучались.

Що таке чадний газ і чи можна його відчути?

Існування чадного газу можливе лише за умови браку кисню. Він може накопичуватися лише тоді, коли у приміщенні закриті вікна і двері, погано працює вентиляція або закриті димарі.

Чадний газ неможливо відчути, адже він є безбарвним, і не має запаху.

Небезпека цього газу полягає у тому, що він проникає в клітини крові та унеможливлює здатність організму збагачуватися киснем. Внаслідок цього «жертва» безбарвного вбивці страждає від кисневого голодування (гіпоксії).

Що таке чадний газ і чим він небезпечний. Отруєння чадним газом через  проблеми з вентиляцією

Які вони симптоми отруєння чадним газом?

Симптоми отруєння чадним газом часто можна сплутати зі звичайним харчовим отруєнням чи грипом. На відміну від грипу та харчового отруєння, чадний газ не викликає температури.

Найпоширеніший симптом – головний біль. Людина, організм якої починає страждати від чадного газу, відчуває втому, запаморочення, сонливість, блювоту, утруднене дихання, пришвидшене серцебиття та кашель.

При тяжких отруєннях чадним газом виникає сплутаність свідомості та м’язова слабкість, дихання стає поверхневим, пульс стає частим, зіниці розширюються, наростає сонливість, яка може змінитися втратою свідомості. В умовах м’язового розслаблення виникає мимовільне випорожнення кишечнику і сечового міхура. Обличчя набуває блідо-синюшного забарвлення. Внаслідок пригнічення серцевої діяльності, дихання, виникнення судом, може настати непритомність та припинення дихання, і внаслідок цього може настати смерть. Втрата свідомості настає поступово та супроводжується таким знесиленням, що навіть відчувши небезпеку, людина часто неспроможна врятуватись.

Якщо ви відчули перелічені симптоми, перш за все – вимкніть усі газові прилади, відкрийте вікна, щоб впустити в приміщення свіже повітря. Якщо ваше самопочуття погіршується, негайно викликайте «швидку», - адже кожна секунда може врятувати ваше життя!

Чадний газ/Отруєння – Не тільки про їжу

Як уникнути отруєння чадним газом?

Під час користування газовими приладами тримайте відкритою кватирку чи встановлюйте вікно на провітрювання.

У жодному разі не використовуйте опалювальні прилади при відсутності тяги в димарі.

Під час установки газової колонки, котла передбачте окремий димар для відведення продуктів згорання;

Якщо ви використовуєте тверде паливо - не зачиняйте витяжку, до моменту повного згорання палива.

Не користуйтесь газовими приладами при сильних поривах вітру, адже може утворитися зворотна тяга. Слідкуйте за кольором полум’я на пальниках: він має бути синім або фіолетовим. Жовте полум’я – це ознака неповного згорання газу, тож необхідно відрегулювати подачу повітря в пальник.

Не користуйтесь газовими приладами не за призначенням! Наприклад, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення.

Експлуатуйте тільки справні газові прилади.

Обережно, «тихий вбивця»!

ГУ ДСНС України у Хмельницькій області