Фото без описуДосить часто до бюро правничої допомоги звертаються жінки з питань розірвання шлюбу та стягнення аліментів на утримання дітей. Проте, не всі жінки знають про своє право на утримання (аліменти) від чоловіка. За яких умов жінка має таке право?

Відповідно до статті 84 Сімейного кодексу України дружина має право на утримання від чоловіка - батька дитини під час вагітності та у разі проживання з нею дитини, до досягнення дитиною трьох років.

Якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка до досягнення дитиною шести років.

Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу. 

Аліменти, присуджені дружині під час вагітності, сплачуються й після народження дитини без додаткового рішення суду. Право на утримання має дружина, з якою проживає дитина, а також вагітна дружина і в разі розірвання шлюбу.

Проте, статтею 85 Сімейного кодексу України чітко встановлено випадки, коли таке право дружини на утримання припиняється, а саме: в разі припинення вагітності, народження дитини мертвою або якщо дитина передана на виховання іншій особі, а також у разі смерті дитини. Також, право дружини на утримання припиняється, якщо за рішенням суду виключено відомості про чоловіка як батька з актового запису про народження дитини.

Позовна заява про стягнення аліментів на утримання дружини подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживання або перебування позивача.

До позовної заяви додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги про стягнення коштів на утримання дружини, наприклад: копії свідоцтва про шлюб, про розірвання шлюбу, свідоцтва про народження дитини, довідку про вагітність, документи, що підтверджують перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягненню нею трьох років, документи, які підтверджують потребу в матеріальній допомозі (довідки з місця роботи, УСЗН, МСЕК) тощо.  

За подання до суду позовної заяви у справах про стягнення аліментів позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (стаття 5 Закону України “Про судовий збір”).

 

Для отримання додаткової інформації можна зателефонувати до контактного центру системи БПД за номером 0 800 213 103звінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні), для дзвінків з-за кордону номер +38 044 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку) або звернутися до найближчого центру чи бюро.

 

 

Головний юрист сектору

“Ярмолинецьке бюро правничої допомоги“                                    Наталія КОСТЮК