Департамент охорони здоров’я Хмельницької ОДА подає зведену інформацію щодо вакцинальної кампанії у відповідь на пандемію COVID-19.

Фото без описуФормування державної політики з охорони здоров’я є функцією центрального органу виконавчої влади, тобто МОЗ України. Одним з основних завдань ДОЗ,  як структурного підрозділу ОДА, відповідно до положення – є «забезпечення реалізації державної політики в галузі охорони здоров’я на території Хмельницької області».

Щодо вакцинації проти коронавірусної інфекції, то наказом МОЗУ від 24.12.2020 р. № 3018 затверджена «Дорожня карта з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію COVID-19 в Україні у 2021-2022 роках». До цього наказу були внесені деякі зміни наказом МОЗ України від 09.02.2021 № 213.

Усі нормативні документи доводяться керівникам закладів охорони здоров’я до виконання.

29 грудня проведено селектор МОЗУ та ДОЗ ОДА, відповідно до доручень розпочато підготовчу роботу для реалізації 1 та 2 етапів. У подальшому буде проводитись підготовка 3 та 4 етапів впровадження Дорожньої карти.

ЕТАПНІСТЬ

З огляду на обмежену доступність вакцин та необхідність планувати імунізацію від коронавірусної хвороби COVID-19  у спосіб, який не перевантажить існуючу державну мережу системи охорони здоров’я та не вплине негативно на надання інших медичних послуг, у т. ч. на проведення вакцинації від інших інфекційних хвороб, кампанія з вакцинації від COVID-19 у 2021-2022 роках  буде проведена за послідовними етапами з пріоритетом щеплення груп високого ризику (медики, військові, особи старшого віку). Цього принципу притримується і ЄС. Визначено контингенти:

І етап – персонал стаціонарних ЗОЗ, задіяних по ковіду (23 в області),  персонал та підопічні інтернатних закладів соцзахисту (мобільними бригадами впродовж). Також передбачені лаборанти, члени мобільних бригад, працівники ЕМД,  військовослужбовці ЗСУ та Нацгвардії України, які беруть участь в ООС на Сході України.

ІІ етап – персонал інших ЗОЗ, працівники соціальної сфери, особи віком від 80 років (мобільними бригадами та на базі центрів ПМСД).

ІІІ етап – особи віком 65-79 років, працівники сфери освіти (на базі центрів ПМСД та мобільними бригадами), а також працівники структур державної безпеки, включаючи ДСНС, Нацполіцію та Нацгвардію України, СБУ, військово-службовців ЗСУ та МВС України.

ІV етап – особи віком 60-64 роки та 18-59 років групи ризику щодо ковід (на базі центрів ПМСД та мобільними бригадами), а також інші категорії населення та професійні групи, які знаходяться у групі ризику щодо інфікування COVID-19,  особи, які перебувають в місцях обмеження волі та/або слідчих ізоляторах та працівники місць обмеження волі, слідчих ізоляторів.

V етап – інші люди.

Реалізація 5 етапу планується після виконання попередніх етапів в умовах широкого доступу до вакцин та у разі повного ресурсного забезпечення.

СЦЕНАРІЇ ЩЕПЛЕНЬ

За різними сценаріями передбачена наступна логістика проведення вакцинації.

На базі пунктів щеплень.

Вакцина з центрального складу доставляється на склад регіонального рівня і звідти у попередньо визначеній кількості транспортуються до пункті >щеплень, де медпрацівники проводять щеплення для груп населення, які сюди направляються.

Мобільними бригадами.

Вакцинація проводиться для груп  населення, доступ яких до ЗОЗ ускладнений або неможливий. Вакцина з центрального складу доставляться на склад регіонального рівня. Звідти, у попередньо визначеній кількості, транспортуються до ЗОЗ, за якими закріплені мобільні бригади. Працівники мобільних бригад проводять вакцинацію у виїзному режимі, на місцях перебування людей (в організованих колективах тощо), які потребують щеплень. 

Шляхом створення тимчасових центрів вакцинації.

За прикладом деяких країн ЄС (Італія, Німеччина), МОЗ розглядає можливість утворення тимчасових центрів для вакцинації від коронавірусної хвороби COVID-19. Такі центри мають бути оснащені необхідним обладнанням для повного циклу здійснення вакцинації (від холодильного обладнання до необхідної кількості інструментарію для введення вакцин та коробок безпечної утилізації. Вакцини з центрального складу доставляються до центру вакцинації. Медпрацівники проводять вакцинацію для груп населення, які знаходяться на території охоплення центру вакцинації.

Наразі визначено, що вакцинація буде проводитись мобільними бригадами на тимчасових пунктах щеплень та на пунктах щеплень у центрах ПМСД. Процедура проведення вакцинації в домашніх умовах  людей 80+ та обмежених в пересуванні розглядається зараз на рівні МОЗ. Рекомендований обсяг щеплень мобільними бригадами до 100 в день та в пунктах щеплень від 30 до 120 в день.

Попередньо  затверджено кількість та склад  26 мобільних бригад при ЦПМСД (в області функціонує 32 центри ПМСД, рекомендовано 10 бригад), тобто за виключенням малопотужних Наркевицького, Війтовецького, Сатанівського, Смотрицького, Гуменецького, Меджибізького, Чорноострівського, Шепетівського міського, але у 2 центрах ПМСД м. Хмельницького передбачено 4 бригади. До складу мобільної бригади входять лікар, 2 медичні сестри, лікар та медсестра (а також водій).

На державному рівні прийнято рішення про підготовку 4 бригад для початку кампанії з питань особливостей «холодового ланцюга» та вимог до поводження з вакцинами у змішаному форматі з використанням як дистаційного (он-лайн), так і очного (оф-лайн) навчання.

Зокрема, наші 4 бригади проходитимуть оф-лайн навчання щодо вакцини Пфайзер 17-18 та 26-27.02 і щодо Астра/Зенека 22-23.02 та 03-04.03.

У подальшому навчання членів мобільних бригад буде здійснюватись у тимчасових навчальних центрах з вакцинації з підготовкою тренерами обласного рівня, які визначені у ДОЗ ОДА у складі лікарів імунолога, анестезіолога та медичної сестри (кабінету профілактичних щеплень ХМДЛ). Кандидатури надані МОЗ для їх подальшого навчання.

Опрацьовується питання оплати роботи мобільних бригад за кошти НСЗУ, відповідно до анонсованих вимог за 35 пакетом.

Вимоги до оснащення тимчасових стаціонарних кабінетів щеплень передбачені вимогами наказу МОЗУ 16.09.2011 року  № 595 у редакції наказу МОЗУ від 11.08.2014 року № 551.

Наказом МОЗ України від 02.02.2021 року № 165 затверджено Примірний перелік лікарських засобів та медичних виробів для надання медичної допомоги при невідкладних станах у пунктах щеплення.

Вакцинація є добровільною. Протипокази мають бути за інструкцією до вакцини.

ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАХОДИ

Наразі ДОЗ ОДА проводить підготовку до реалізації впровадження 1 та 2 етапів Дорожньої карти.

Створено робочу групу та визначено відповідальних осіб на рівні ДОЗ ОДА та КНП «ХОЦГЗ» ХОР.

Налагоджено постійний інформаційний контакт з відповідальними особами МОЗУ та ДУ «ЦГЗ МОЗУ».

Визначено кандидатури для участі у міжвідомчому комунікаційному штабі з вакцинації проти COVID-19 (ДОЗ ОДА С.Лукаш та ХОЦГЗ С.Бакун).

Для оперативного вирішення питань ДОЗ створив групи в мобільних месенджерах за участі представників МОЗ та відповідальних осіб ЗОЗ.

З метою пришвидшення оброблення великої кількості інформації використовуються онлайн таблиці, які доступні для заповнення відповідальними особами ЗОЗ за посиланнями.

Спільно з керівниками ЗОЗ визначено відповідальних осіб ЗОЗ за організацію кампанії, здійснення фармаконагляду та електронний супровід під час кампанії.

Набувачем (закладом-отримувачем) вакцини на регіональному рівні визначено ХОБСМП.

Сформовано перелік тимчасових стаціонарних пунктів щеплення на базі ЗОЗ, які визначені для надання стаціонарної допомоги хворим на COVID-19.

Проведено ревізію наявного холодильного обладнання для реалізації Дорожньої карти.

Для оперативного отримання вакцини, контролю за її використанням та швидкого її перерозподілу між мобільними бригадами в ЗОЗ області визначено матеріально-відповідальних осіб, які будуть вносити оперативну інформацію в онлайн-систему МедДата.

МОЗ створено міжвідомчий комунікаційний штаб з вакцинації проти COVID-19 за участі і відповідальної особи ДОЗ.

З метою боротьби проти недовіри до вакцини від COVID-19 координатори постійно спілкуються з представниками МОЗ, отримають останні дані з вебінарів, тренінгів.

КОНТИНГЕНТИ ДЛЯ ЩЕПЛЕНЬ

Опрацьовано контингенти осіб цільових груп 1 та 2 етапів вакцинації і 15.01.2021 року ДОЗ направив на МОЗ інформацію щодо кількості осіб, які підлягають щепленню та тих, які надали попередню згоду на щеплення.

Контингенти населення

всього 

згодні

1 Етап

Всі працівники мобільних бригад з вакцинації

155

78

Всі медичні працівники, які працюють в ЗОЗ, де надають стаціонарну допомогу хворим на коронавірусну хворобу COVID-19

6 742

2 653

Всі працівники лабораторій, які проводять лабораторні дослідження на коронавірусну хворобу COVID-19

70

22

Всі працівники ЕМД, в т.ч. водії

776

147

Люди, які перебувають у спеціалізованих закладах (інтернатах, будинках для осіб похилого віку тощо)

1 906

1 335

Працівники спеціалізованих закладів (інтернатів, будинків для осіб похилого віку тощо)

1 539

691

ВСЬОГО

11 188

4 926

2 Етап

Всі працівники первинної медичної допомоги

3 899

1 647

Всі працівники інших ЗОЗ, які не надають стаціонарну допомогу хворим на коронавірусну хворобу COVID-19

7 986

2 740

Всі працівники системи громадського здоров’я

58

39

Люди віком від 80 років

53 551

11 112

Соціальні працівники та інші працівники соціальної сфери

1 941

581

ВСЬОГО

67 435

16 119

ВАКЦИНИ

Наразі вакцину розробляє 18 потужних фармкомпаній.

Процедура проведення компанії передбачає реєстрацію вакцини, поставку в Україну, далі – на обласний склад, поставку в райони області.

17.02.2021 отримано листа МОЗУ про одночасне використання двох видів вакцини: фірми Пфайзер (очікується поставка 117 тисяч доз для України) для підопічних та працівників закладів соціального захисту населення та фірми Астра/Зенека (очікується поставка 1 млн доз для України) – для працівників ЗОЗ та осіб віком від 80-85 років.

Температура зберігання вакцини фірми Пфайзер на державному рівні -70°С, далі – поставка в області 5-денного запасу з вимогою зберігання при температурі +2+8°С, поставку в райони з вимогою використання за 5-8 годин.

Друга вакцина Астра/Зенека потребує звичайних умов зберігання (при температурі +2+8°С 6 місяців).

Відповідно надано доручення керівникам ЗОЗ області та Департаменту соціального захисту населення ОДА щодо обрахунку кількості цих контингентів, які підлягають щепленням та надали згоду на проведення щеплень. Узагальнена інформація подається до МОЗУ.

РОЗ’ЯСНЮВАЛЬНА РОБОТА

01.02.2021 – брифінг для журналістів (заступник директора ДОЗ ОДА Т.Косовська)

02.02.2021 – участь у ранковому телеефірі «1 Подільський» (головний спеціаліст ДОЗ ОДА С.Лукаш)

02.02.2021 – участь у вечірньому телеефірі на «1 Подільському» у передачі «Поговоримо» (головні спеціалісти ДОЗ ОДА С.Лукаш та УОЗ ХМР І.Кондратюк)

03.02.2021 – участь у вечірньому телеефірі на «ТВ7+» – основний інформаційний вечір області (головний спеціаліст ДОЗ ОДА С.Лукаш)

12.02.2021 – он-лайн-нарада ДОЗ ОДА із керівниками ЗОЗ області

15.02.2021 – участь у вечірньому телеефірі на «ТВ7+» – основний інформаційний вечір області (заступник директора ДОЗ ОДА Т.Косовська)

15.02.2021 – участь завідувача відділу ІПК, інфекційних та соціально узалежнених хвороб, лікаря епідеміолога О.Іваськів у передачі «Сьогодні головне» на телеканалі «Поділля-центр»

15.02.2021 – коментар до телеефіру на «1 Подільський» (заступник директора ДОЗ ОДА Т.Косовська)

16.02.2021 – участь директора ХОЦГЗ Н.Ткачук та фахівців комунікаційного центру на 33 каналі «Актуальні новини» програма «Усе про вакцинацію»

16.02.2021 – он-лайн-зустріч на платформі обласної наукової бібліотеки фахівців ХОЦГЗ із представниками громадськості та медичної спільноти області з питань імунопрофілактики, у т. ч. проти ковіду.

З 10.02.2021 року з 10-00 до 18-00 розпочав роботу комунікаційний центр «Переможемо СОVID-19 разом» КНП «Хмельницький обласний центр громадського здоров’я» ХОР.  Інформація про роботу центру оприлюднена на сайтах ОР, ОДА, ДОЗ ОДА, закладу та цілодобова робота фахівців закладу на Телеграм-каналі (посилання на який є на сайті закладу та його сторінці у Фейсбук). Розроблені макети для друкованої продукції, матеріали для рекламного телевізійного ролику (соціальна реклама) та опрацьовані домовленості щодо розміщення матеріалів на біл-бордах.