Що робити якщо після введення воєнного стану закінчився строк користування земельної ділянки сільськогосподарського призначення?
Із запровадженням в Україні воєнного стану більшість сфер правового регулювання зазнали суттєвих змін, в тому числі й земельні відносини. Робота держаних реєстрів була тимчасово призупинена, тому внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно було неможливим, в тому числі щодо продовження сторонами договорів оренди землі.
У зв’язку з цим було прийнято рішення щодо спеціального регулювання земельних відносин. Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану” від 24 березня 2022 року доповнено Розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України новими пунктами 27 та 28.
Зокрема, відповідно до підпункту 1 пункту 27 розділу X “Перехідні положення” Земельного кодексу України (із змінами) під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей:
вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану, щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення:
а) державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування;
б) приватної власності.
Таким чином, додаткових дій для продовження договору оренди землі сторонами вчиняти не потрібно. Оскільки, договори оренди землі с/г призначення (в тому числі приватної власності), строк користування якими закінчився після введення воєнного стану, вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Головний юрист сектору
“Ярмолинецьке бюро правової допомоги” Наталія КОСТЮК