З початку повномасштабного вторгнення РФ до України слідчі органи безпеки здійснюють досудові розслідування у кримінальних провадженнях, пов'язаних із збройними нападами держави-агресора. Обстріли цивільних об'єктів та об'єктів інфраструктури України здійснюються крилатими ракетами та безпілотними літальними апаратами (БПЛА). Російські ракети та БПЛА залітають набагато далі лінії фронту, а їхні залишки можна зустріти в населених пунктах кожної області України.
Фото без опису

Чому важливо правильно поводитися з уламками засобів ураження?

Останнім часом фіксуються випадки несанкціонованого вилучення місцевими жителями та іншими особами уламків (фрагментів) засобів ураження. Це не лише порушує кримінальне провадження, але й створює серйозні ризики для безпеки всієї громади.

Що треба знати про уламки дронів?

БПЛА різних типів використовуються для точкових ударів та в розвідувальних цілях. Дрони-камікадзе та БПЛА Оріон – найпоширеніші безпілотники, що забруднюють простір України.

Чим небезпечні уламки дронів?

  • Можуть містити нерозірвані боєприпаси чи вибухові пристрої.

  • Можуть містити небезпечні речовини, наприклад, хімічну зброю.

  • Деякі дрони оснащені радіаційними датчиками або матеріалами.

  • Гострі уламки дронів можуть пошкодити шкіру та призвести до інфікування.

Що заборонено робити з уламками?

  • НЕ наближатися до уламків, адже вони можуть містити вибухонебезпечні речовини.

  • НЕ забирати уламки собі або передавати третім особам.

  • НЕ публікувати фото або відео уламків у соціальних мережах чи медіа.

  • НЕ розбирати уламки на металолом.

Які наслідки має неправильне поводження?

  1. Загроза життю та здоров’ю. Деякі уламки можуть бути вибухонебезпечними або містити шкідливі речовини.

  2. Перешкоджання слідчим діям. Самовільне вилучення уламків ускладнює проведення кримінального розслідування та збір доказів воєнних злочинів.

  3. Допомога ворогу. Публікація фото та відео уламків дозволяє країні-агресору коригувати маршрути ракет та БПЛА для подальших ударів.

Як діяти у разі виявлення уламків?

  • Негайно повідомити чергову частину регіонального органу або міжрайонного (міського) відділу Служби безпеки України чи Національної поліції.

  • Огородити місце падіння та попередити інших про небезпеку.

  • Дочекатися фахівців, які проведуть огляд та відповідні заходи.

У Міністерстві оборони закликають громадян не викладати у соцмережі фотографії уламків дронів, на яких видно бортовий номер безпілотника. Адже з цієї інформації росіяни можуть отримати важливий для них висновок – чи долетів певний апарат до цілі. Розміщення фото та відеозображень виявлених уламків засобів ураження у медіа дозволяє країні-агресору ідентифікувати місця падіння/збиття засобів ураження та здійснювати в подальшому коригування маршрутів засобів ураження для завдання нових ударів.

Ця інформація повинна бути доведена до відома керівників місцевих військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування для подальшої організації роз’яснювальної роботи серед населення.

Пам’ятай головне правило безпеки, якщо натрапиш на підозрілий предмет: Стій! Не чіпай! Невідкладно телефонуй 101!

Бережіть себе та своїх близьких!