ОБЕРЕЖНО КЛІЩІ! ЯК ЗАХИСТИТИСЯ?
З настанням тепла активізувалися комахи і кліщі, і до дерматолога звертаються пацієнти зі скаргами на наявність на шкірі почервоніння в результаті укусів комах. Як уберегти себе від укусів кліщів розповідає електронному виданню «Домашний Очаг» Дехтярчук Андріана Андріївна, лікар- дерматовенеролог дорослий і дитячий медичних центрів Into-Sana.
Небезпечний не стільки сам кліщ, скільки ті хвороби, які він може переносити і передавати людині при укусі. Це кліщовий енцефаліт, бореліоз (хвороба Лайма) та інші. При даних захворюваннях уражається центральна і периферична нервова система, серце, суглоби. При відсутності лікування ці захворювання можуть призвести до неврологічних і інших ускладнень.
Як захистити себе від кліщів?
- Під час перебування в місцях, де можуть знаходитись кліщі, надягайте світлий одяг з довгими рукавами, що щільно прилягає до тіла (у цьому випадку легше помітити кліщів, що рухаються).
- Не слід носити короткі брюки.
- Використовуйте головний убір.
- Обходьте кущі. Зазвичай, людину, що гуляє лісом, кліщі атакують на рівні стегон, колін і гомілок.
- Під час прогулянки, кожні 30 хвилин - 2 години і по її завершенню, необхідно проводити само- і взаємоогляди. Особливо ретельно треба обстежити ділянки тіла, що вкриті волоссям.
- Після прогулянки слід одразу ж змінити одяг, ретельно його оглянути, бажано випрати і пропрасувати (витрушування одягу не позбавляє від кліщів). Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому.
- Для захисту від кліщів рекомендують використовувати спеціальні репеленти, термін дії яких становить до 25 годин.
В Україні сьогодні представлені наступні засоби від кліщів: "Пікнік супер- Антікліщ" , "Гардекс екстрім - Антікліщ", "Комарофф - Антікліщ", "ДЕТА від кліщів", "Москітол від кліщів" та ін.
Найбільш дієвими вважаються засоби, діючою речовиною яких є перметрін і його аналоги (Пікнік, Гардекс, Комарофф). Ефективними також є репелленти на основі ДЕТА (Діетілтолуамід) , за умови утримання ДЕТА більше 30% і при нанесенні на одяг (ДЕТА, Москітол).
Поширені репелленти, що застосовуються для захисту дітей від комарів, неефективні для захисту від кліщів (оскільки в них низький вміст ДЕТА).
Що робити при виявленні кліща, що присмоктався?
- Для безпечного та правильного видалення кліща необхідно звернутися в медичний заклад до хірурга або травматолога. Лікар спробує видалити комаху цілком, тому що це важливо для подальшого вивчення кліща санітарно-епідеміологічною службою з метою виключення його інфікованості.
- Якщо ж такої можливості немає, то видалення слід провести самостійно, дотримуючись наступних правил:
- Не знімайте кліща голими руками.
- Видалити комаху можна, зачепивши головку петлею міцної нитки. Шляхом послідовних, плавних потягувань нитки то вправо, то вліво досягають повного звільнення хоботка кліща зі шкіри.
- Кліща можна витягнути також за допомогою пінцета з широкими кінцями, акуратно видаляючи круговими рухами (викручуючи) його за ходом годинникової стрілки, а не витягаючи. При цьому шипи хоботка згорнуться до осі повороту і головка кліща НЕ відірветься.
- Після видалення кліща місце присмоктування слід протерти 3%-м розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його необхідно видалити стерильною голкою.
- Після видалення кліща необхідно ретельно вимити руки з милом , а самого кліща краще спалити.
- Категорично не слід розчавлювати кліща, що присмоктався, щоб не занести в ранку захворювання, що може знаходитися в організмі кліща.
- Всім особам, що зазнали атаки кліща, рекомендовано протягом 30 днів ретельно оглядати шкірні покриви.
- Не слід видаляти кліща за допомогою вазеліну, підігрівати його за допомогою сірників, намащувати подразнюючими засобами.
Якщо у вас все ж з'явилося почервоніння на шкірі, імовірно пов'язане з укусом кліща, слід звернутися до лікаря і чітко виконати його рекомендації. Своєчасна діагностика і лікування дозволяють попередити прогресування захворювання і розвиток його ускладнень.