?????????¶?µ?µ ???·???±???°?¶?µ?????µВсесвітній день боротьби проти раку проголошений Міжнародним союзом боротьби з онкологічними захворюваннями (UICC), щорічно відзначається 4 лютого. Мета цього дня – це підвищення обізнаності людей в усьому світі про рак як один із найстрашніших і згубних захворювань нашої сучасної цивілізації, привернення уваги до проблеми запобігання, виявлення та лікування цього захворювання.

Міжнародний день боротьби проти раку закликає широку громадськість до завдань, що стоять перед нашим світом в боротьбі з раковими захворюваннями і закликає небайдужих політиків і організацій-членів UICC відноситись до раку, як до одного з соціальних та політичних пріоритетів. Всесвітня організація охорони здоров’я нагадує: хоч рак і залишається смертельно небезпечною хворобою, та у багатьох випадках їй можна запобігти. У березні 2007 року Україна приєдналась до підписантів Паризької хартії боротьби з раком.

За даними ВООЗ існує більше 100 видів раку і хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла. Від раку щорічно вмирають мільйони людей.

Більше 60% нових випадків захворювання на рак зареєстровані в країнах Африки, Азії та Центральної і Південної Америки. У цих регіонах реєструється 70% всіх випадків смерті від раку.

У всьому світі найбільша кількість чоловіків вмирає від п’яти видів раку – раку легенів, шлунку, печінки, ободової і прямої кишки та стравоходу, а найбільша кількість жінок помирає від таких п’яти видів раку – раку грудей, легенів, шлунку, прямої та ободової кишки і шийки матки. У багатьох країнах, що розвиваються, рак шийки матки є найпоширенішим типом раку.

Рак – це хвороба, викликана неконтрольованим поділом клітин організму. Він викликаний мутаціями – змінами в генах ДНК, котрі спричиняють нестримне ділення клітин. У здоровому організмі потужні генетичні механізми та імунна система регулюють поділ клітин та їхню загибель. Натомість в ураженому раком організмі ці механізми порушені та не контролюють належним чином поділ та знищення хворих клітин.

Вченими доведено, що у 90% злоякісних новоутворень причиною є канцерогенні фактори навколишнього середовища і спосіб життя, у 10%  –  генетична схильність. До переліку канцерогенних факторів віднесено тютюнопаління, особливості харчування, інфекційні агенти, промислові канцерогени, іонізуюче  випромінювання, ультрафіолетове випромінювання, вживання алкоголю, забруднення атмосферного повітря, низька фізична активність, тощо.

Щороку у світі виявляють 12 млн осіб, які вперше захворіли на рак. Близько 7 млн помирають від хвороби. За оцінками експертів, у 2030 році на рак захворіє 20 мільйонів людей.

Україна вирізняється високим рівнем захворюваності на цю недугу. Рак посідає друге місце в структурі смертності населення України і разом із серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоров’я нації. Ризик захворіти на рак в Україні має кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка. Щороку майже 180 тис. українців хворіють на злоякісні новоутворення, а помирає від різних форм раку близько 90 тисяч.

Кожного дня в Україні реєструється 373 випадки онкологічних захворювань, 160 людей помирає від них, 30% випадків захворювання, які реєструються при первинній діагностиці запущені, тобто мають 3-4 стадію розвитку.

Загалом у 2017 році на злоякісні новоутворення захворіли 143 тисячі осіб, всього за даними Національного канцерореєстру на онкологічні захворювання хворіє понад 1 млн. українців, з них близько 1000 дітей. Кожного року від онкології помирає близько 250 дітей.

???°???????????? ???? ?·?°?????????? 4 ?»?????????? 2019 ???????? ??? ?????µ?????????????? ???µ???? ?±???????????±?? ?????????? ???°????

Міністерство охорони здоров’я України працює над тим, щоб якомога більше українців мали доступ до безоплатного лікування, а також наголошує на необхідності профілактики раку – прості речі можуть знизити ризик на 30%. По-перше, слід відмовитися від куріння, яке є причиною раку легенів, стравоходу, гортані, ротової порожнини, горла, нирок, сечового міхура, підшлункової залози, шлунку і шийки матки. Також, згідно з дослідженями ВООЗ, ризик раку зростає зі збільшенням споживання алкоголю.

У 2018 році в Хмельницькій області зареєстровано  близько 5 тисяч нових випадків злоякісних новоутворень, померло від онкологічних захворювань більше 2,5 тисяч людей. На жаль, не проживають року з моменту встановлення діагнозу раку більше 1,2 тисячі пацієнтів. З 2000 року  захворюваність на рак зросла на 16%. На початок 2019 року в області, на диспансерному обліку, перебуває більше 32 тисяч пацієнтів з діагнозом онкологічного захворювання. Іншими словами, один із сорока жителів області  хворіє на рак.

Медицина не може радикально вплинути на зниження онкологічної захворюваності, але в змозі змінити перебіг, досягти тривалої ремісії цієї хвороби. Безперечним є факт, що злоякісні новоутворення ефективно лікуються на ранніх стадіях. Що ж робити для того щоб запобігти хворобі, або ж виявити рак на початкових стадіях?  Відповідь проста: людина повинна дбайливо та відповідально ставитись до свого здоров’я. В дитячому віці про це піклуються батьки, а з настанням зрілості люди самі повинні дбати про своє здоров’я.  Особливо це стосується громадян у яких в родині траплялися випадки злоякісних новоутворень.

На даний момент вже відомо, що виникненню 43% ракових захворювань можна запобігти, орієнтуючись і дотримуючись елементарних норм здорового  способу життя – відмова від куріння, фізична активність, збалансована та здорова їжа, помірне вживання алкоголю, своєчасна вакцинація проти вірусів, які викликають рак печінки і шийки матки; утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії; увага до власного здоров’я і, як результат, своєчасне виявлення хвороби.

Вживання тютюну є найзначнішою окремою причиною раку, якій можна запобігти – більше 20% смертей від раку пов’язані з вживанням тютюну. Одна п’ята частина всіх ракових захворювань у світі розвивається в результаті хронічної інфекції. Так, наприклад, вірус папіломи людини (ВПЛ) викликає рак шийки матки, а вірус гепатиту B – рак печінки.

Необхідно постійно дотримуватись засад здорового способу життя та щорічно  проходити обстеження, яке включає загальноклінічні аналізи крові та сечі, а в плані виявлення найчастіших онкологічних хвороб – обстеження грудних залоз, гінекологічне обстеження жінок, у чоловіків – обстеження простати, у пацієнтів  старших 50 років – обстеження прямої кишки.

Так, кожна жінка має проходити обстеження у мамолога раз на рік: до 40 років – це ультразвукова діагностика, після – обов’язкова щорічна мамографія. Якщо рак молочної залози виявити на I стадії, він виліковний у 95% жінок. Натомість кожній четвертій жінці рак грудей діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Щотижня від раку молочної залози помирає більше 100 українок.

Чоловікам потрібно проходити профілактичний огляд уролога. У 21% українських чоловіків рак простати виявляють запізно, вже на метастатичних стадіях. Сприяє цьому і відсутність культури самозвернень на профілактичний огляд уролога, і безсимптомність раку простати на ранніх стадіях, коли захворювання виліковне.

За наявності підозрілих на наявність злоякісних новоутворень скарг сімейний лікар призначатиме додаткові спеціальні обстеження.

На ранніх стадіях онкозахворювання може проявляти себе загальною кволістю, зниженням або безпідставною втратою маси тіла, незрозумілим болем у якійсь частині тіла, нудотою, іноді  блювотою тощо. Тому при появі подібних одразу незрозумілих малих проявів завжди краще обстежитись у сімейного лікаря, а при потребі і у онколога.

Згідно досліджень, злоякісна пухлина розвивається тривалий період, іноді  5 і більше років до появи значних клінічних проявів хвороби. Цей факт свідчить про те, що є час для діагностики захворювання на початкових стадіях,  і  необхідно не зволікати та своєчасно звертатись до лікарів онкологічних спеціальностей вже при перших симптомах хвороби. Адже ефективність  лікування раку при І – ІІ стадії  досягає 95%. 40% всіх випадків раку можна запобігти, змінивши спосіб життя – відмовитися від куріння, алкоголю, контролювати вагу тощо.

Численні «знахарі», «екстрасенси», «чаклуни», «шамани» своєю нав’язливою рекламою та брехливими обіцянками «вилікувати рак» задурюють голови тим, хто хоче вірити в чудеса і змушують їх витрачати гроші і час.  Звісно, кожна людина сама вирішує, чи нести гроші чаклуну.  Найгіршою втратою у цьому випадку є втрата часу: находившись по знахарях, людина пізно звертається по медичну допомогу – коли пухлинний процес переходить в «занедбаний» стан і допомогти їй вже майже неможливо.

Кожна людина має розуміти, що якщо в неї виникають якісь негаразди зі здоров’ям, то не варто відтерміновувати  візит до лікаря «на потім», а дбати про своє здоров’я уже сьогодні. А у випадку з онкозахворюванням дуже важливо виявити хворобу якомога раніше, щоб не допустити тих змін в організмі, коли зворотні процеси уже неможливі.

Хмельницький обласний центр здоров’я
Хмельницький обласний онкологічний диспансер