У такий спосіб світ прагне підвищити обізнаність людей про рак як одне із найстрашніших захворювань сьогодення, привернути увагу до профілактики, вчасного виявлення та лікування недуги.

Фото без опису

Дані ВООЗ свідчать, що існує понад 100 видів раку і хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла людини. Щороку у світі виявляють більше 12 млн. осіб, які вперше захворіли на рак, та фіксують близько 7 млн. летальних випадків внаслідок цієї недуги. Чоловіки найчастіше помирають від раку легень, шлунку, печінки, ободової і прямої кишки та стравоходу, а жінки – від раку молочної залози, легень, шлунку, прямої та ободової кишки і шийки матки.

На жаль, Україна вирізняється високим рівнем онкологічної захворюваності. Ця недуга посідає 2 місце в структурі смертності населення. Ризик захворіти на рак в Україні має кожен 3-й чоловік та кожна 5-та жінка.

За даними Національного канцер – реєстру, на онкологічні недуги хворіють близько 1 млн. українців, з них – майже 1000 дітей. Щороку від раку помирають близько 250 дітей.

Щодня в Україні реєструється 376 нових випадків онкологічних захворювань, 178 людей помирають внаслідок злоякісних новоутворень, а 35% випадків раку діагностують на ІІІ-ІV стадіях.

За попередні 20 років захворюваність на рак на Хмельниччині зросла на 16 %. У 2019 році в Хмельницькій області зареєстровано понад 4,8 тис. нових випадків злоякісних новоутворень, від онкологічних захворювань померли близько 2,3 тис. людей. На початок 2020 року на диспансерному обліку в Хмельницькому обласному протипухлинному центрі перебували більше 33,5 тис. пацієнтів, яким діагностовано онкологічну недугу. Тобто, 1 із 40 жителів області хворіє на рак.

Хоча медицина не може радикально вплинути на зниження онкологічної захворюваності, але в змозі змінити перебіг, досягти тривалої ремісії цієї хвороби. Адже ефективність лікування злоякісних новоутворень на І – ІІ стадії – 95%. Для цього людина повинна дбайливо та відповідально ставитись до свого здоров’я. У дитячому віці про це піклуються батьки, а в дорослому житті люди самі зобов’язані дбати про своє здоров’я. Особливо настороженими мають бути громадяни, чиї рідні хворіли на рак.

Вчені довели, що причиною виникнення 90 % злоякісних новоутворень є канцерогенні фактори навколишнього середовища та спосіб життя і лише 10 % – генетична схильність. У 40% всіх випадків раку можна запобігти, якщо дотримуватись елементарних норм здорового способу життя, своєчасно вакцинуватися проти вірусів, які викликають рак печінки і шийки матки, уникати тривалого перебування на сонці та в солярії, дослухатися сигналів власного організму.

На ранніх стадіях онкозахворювання може проявлятися загальною кволістю, зниженням або безпідставною втратою маси тіла, незрозумілим болем у якійсь частині тіла, нудотою, іноді блюванням тощо. У таких випадках краще звернутися до сімейного лікаря та не ігнорувати його рекомендацій. Саме спеціалісти первинної ланки направлять пацієнта на додаткові обстеження та консультацію до вузькопрофільного спеціаліста-онколога, коли це необхідно.

Хмельницький обласний центр громадського здоров’я застерігає: якщо у Вас виникають якісь негаразди зі здоров’ям, то не варто відкладати візит до лікаря «на потім». У випадку з онкозахворюванням, дуже важливо виявити хворобу якомога раніше, щоб не допустити виникнення незворотних змін в організмі.

Фото без опису