Відповідно до Закону України “Про безоплатну правничу допомогу” діти мають право на усі види правових послуг, що гарантуються державою. 

Безоплатна правова допомога – Вишгородська РДАЗокрема, діти можуть отримати безоплатну первинну правничу допомогу, яка полягає у наданні правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань; складенні заяв, скарг та інших документів правового характеру; наданні допомоги в забезпеченні доступу до вторинної правничої допомоги і медіації та безоплатну вторинну правничу допомогу, що включає: захист, здійснення представництва інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами та складення документів процесуального характеру. 

Згідно частини третьої статті 18 цього Закону звернення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги, що стосуються дітей, подаються їх законними представниками, патронатними вихователями, а щодо питань, звернення з якими до суду дозволяється з 14 років, - особисто дітьми, які досягли 14 років, або їх законними представниками, патронатними вихователями за місцем фактичного проживання дитини або її законних представників, патронатних вихователів незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування особи.

Законодавством не визначено чіткого переліку питань, звернення з якими до суду дозволяється дітям, які досягли 14 років. Однак, передбачено окремі випадки коли діти мають право на звернення до суду особисто.

Так, з 14 років діти мають право на звернення до суду особисто, зокрема, з питань:

- визнання недійсним чи скасування усиновлення (згідно статті 240 СК України),

- визнання батьківства (статті 126, 128, частина друга статті 156 СК  України),

- неповнолітні батьки, які досягли 14 років мають право на звернення до суду за захистом прав та інтересів своєї дитини (частина друга статті 156 СК України),

- позбавлення батьківських прав (стаття 165 СК України),

- захисту прав та інтересів у звязку з неналежним батьківським вихованням (стаття 152 СК України).

З 16 років діти можуть звернутися до суду особисто з питань:

- надання повної цивільної дієздатності (стаття 35 ЦК України, стаття 301 ЦПК України),

- надання права на шлюб (стаття 23 СК України),

- визнання шлюбу недійсним (стаття 42 СК України),

- розірвання шлюбу (стаття 110 СК України).

Таким чином, у зазначених вище випадках та з досягненням відповідного віку діти мають право самостійно звернутися до суду та відповідно самостійно подати звернення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги із вказаних питань.

 

Для отримання додаткової інформації можна звернутися до найближчого центру чи бюро або зателефонувати до контактного центру системи БПД за номером 0 800 213 103.

 

 

Головний юрист сектору

“Ярмолинецьке бюро правової допомоги”                                       Наталія КОСТЮК